Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX77503BEWC33+T
Part No.:
MAX77503BEWC33+T
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
12-WFBGA, WLBGA
Datasheet:
AnpuMAX77503BEWC33+T.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 12WLP
Package/Case:
12-WFBGA, WLBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3V
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.5A
Frequency - Switching:
1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
12-WLP (1.85x1.4)
1. How to order MAX77503BEWC33+T on Anpu?
3. Are the MAX77503BEWC33+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX77503BEWC33+T?
Image MAX77503BEWC33+T
Part Number MAX77503BEWC33+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 12-WFBGA, WLBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A
Frequency - Switching 1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)