Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8840ELT28+T
Part No.:
MAX8840ELT28+T
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
AnpuMAX8840ELT28+T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6UDFN
Package/Case:
6-WFDFN
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.135V @ 120mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-µDFN (1.5x1)
1. How to order MAX8840ELT28+T on Anpu?
3. Are the MAX8840ELT28+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8840ELT28+T?
Image MAX8840ELT28+T
Part Number MAX8840ELT28+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 6-WFDFN
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.135V @ 120mA (Typ)
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)