Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8891EXK31+T
Part No.:
MAX8891EXK31+T
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
AnpuMAX8891EXK31+T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SC70-5
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 120mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SC-70-5
1. How to order MAX8891EXK31+T on Anpu?
3. Are the MAX8891EXK31+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8891EXK31+T?
Image MAX8891EXK31+T
Part Number MAX8891EXK31+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 120mA (Typ)
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 65dB (10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)