Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8969EWL37+T
Part No.:
MAX8969EWL37+T
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
9-WFBGA, WLBGA
Datasheet:
AnpuMAX8969EWL37+T.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.7V 700MA 9WLP
Package/Case:
9-WFBGA, WLBGA
Active
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.7V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
700mA
Frequency - Switching:
3MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
9-WLP (1.26x1.26)
1. How to order MAX8969EWL37+T on Anpu?
3. Are the MAX8969EWL37+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8969EWL37+T?
Image MAX8969EWL37+T
Part Number MAX8969EWL37+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 9-WFBGA, WLBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.7V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 700mA
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)