ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED SM8S24A-Q1
Part No.:
SM8S24A-Q1
Manufacturer:
ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED
Datasheet:
AnpuSM8S24A-Q1.pdf
Description:
SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE
Manufacturer:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
170A
Power - Peak Pulse:
6600W (6.6kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SM8S24A-Q1 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SM8S24A-Q1 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SM8S24A-Q1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM8S24A-Q1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SM8S24A-Q1.
7.How to contact us to get technical supports, such as SM8S24A-Q1 pin diagram, SM8S24A-Q1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SM8S24A-Q1
Part Number SM8S24A-Q1
Manufacturer ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED
Package/Case DO-218AB
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 170A
Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)