Bourns Inc. 15KPA016C-SD-Q
Part No.:
15KPA016C-SD-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-218AB
Datasheet:
Anpu15KPA016C-SD-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 23.9VC DO218
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-218AB
Series:
15KPA-SD-Q
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
16.35V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
599A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-218
1. How to order 15KPA016C-SD-Q on Anpu?
3. Are the 15KPA016C-SD-Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 15KPA016C-SD-Q?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 15KPA016C-SD-Q
Part Number 15KPA016C-SD-Q
Manufacturer Bourns Inc.
Package/Case DO-218AB
Series 15KPA-SD-Q
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 16.35V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 599A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)