Bourns Inc. 78F271J-RC
Part No.:
78F271J-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
Anpu78F271J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 120MA 7.7 OHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
78F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
120 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
7.7Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
3.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):
1. How to order 78F271J-RC on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 78F271J-RC is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 78F271J-RC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 78F271J-RC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 78F271J-RC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 78F271J-RC pin diagram, 78F271J-RC datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 78F271J 78F271J-RC
Part Number 78F271J 78F271J-RC
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Series 78F 78F
Package/Case Axial Axial
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 270 µH 270 µH
Tolerance ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 70 mA 120 mA
Shielding Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 6.5Ohm Max 7.7Ohm Max
Q @ Freq 60 @ 790kHz 60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant 3.7MHz 3.7MHz
Ratings - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 790 kHz 790 kHz
Features - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm) 0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)