Bourns Inc. 78F2R7J-RC
Part No.:
78F2R7J-RC
Datasheet:
Anpu78F2R7J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 2.7UH 595MA 280MOHM TH
Series:
78F
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
595 mA
DC Resistance (DCR):
280mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
95MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):
1. How to order 78F2R7J-RC on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 78F2R7J-RC is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 78F2R7J-RC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 78F2R7J-RC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 78F2R7J-RC.
7.How to contact us to get technical supports, such as 78F2R7J-RC pin diagram, 78F2R7J-RC datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 78F2R7J-RC
Part Number 78F2R7J-RC
Manufacturer Bourns Inc.
Series 78F
Package/Case Axial
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 2.7 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 595 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max
Q @ Freq 50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 95MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)