Bourns Inc. 78F391J-RC
Part No.:
78F391J-RC
Datasheet:
Anpu78F391J-RC.pdf
Description:
FIXED IND 390UH 95MA 12.6 OHM TH
Series:
78F
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
95 mA
DC Resistance (DCR):
12.6Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
2.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):
1. How to order 78F391J-RC on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 78F391J-RC is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 78F391J-RC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 78F391J-RC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 78F391J-RC.
7.How to contact us to get technical supports, such as 78F391J-RC pin diagram, 78F391J-RC datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 78F391J 78F391J-RC
Part Number 78F391J 78F391J-RC
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Series 78F 78F
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 390 µH 390 µH
Tolerance ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 60 mA 95 mA
Shielding Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 10.5Ohm Max 12.6Ohm Max
Q @ Freq 60 @ 790kHz 60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant 2.8MHz 2.8MHz
Ratings - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 790 kHz 790 kHz
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm) 0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)