Bourns Inc. CF453215-6R8K
Part No.:
CF453215-6R8K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
AnpuCF453215-6R8K.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2OHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
CF453215
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
285 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.067" (1.70mm)
1. How to order CF453215-6R8K on Anpu?
3. Are the CF453215-6R8K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CF453215-6R8K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CF453215-6R8K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CF453215-1R8K CF453215-2R7K CF453215-4R7K CF453215-5R6K CF453215-6R8K
Part Number CF453215-1R8K CF453215-2R7K CF453215-4R7K CF453215-5R6K CF453215-6R8K
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series CF453215 CF453215 CF453215 CF453215 CF453215
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 1.8 µH 2.7 µH 4.7 µH 5.6 µH 6.8 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 390 mA 370 mA 315 mA 300 mA 285 mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 650mOhm Max 750mOhm Max 1Ohm Max 1.1Ohm Max 1.2Ohm Max
Q @ Freq 50 @ 7.96MHz 50 @ 7.96MHz 50 @ 7.96MHz 50 @ 7.96MHz 50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant 60MHz 50MHz 35MHz 33MHz 27MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz 7.96 MHz 7.96 MHz 7.96 MHz 7.96 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 1812 1812 1812 1812 1812
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm) 0.067" (1.70mm) 0.067" (1.70mm) 0.067" (1.70mm) 0.067" (1.70mm)