Bourns Inc. PM0603H-5N6
Part No.:
PM0603H-5N6
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
AnpuPM0603H-5N6.pdf
Description:
FIXED IND 5.6NH 300MA 180MOHM SM
Series:
PM0603H
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
5.6 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
180mOhm Max
Q @ Freq:
14 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
4.35GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order PM0603H-5N6 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that PM0603H-5N6 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the PM0603H-5N6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PM0603H-5N6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PM0603H-5N6.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PM0603H-5N6
Part Number PM0603H-5N6
Manufacturer Bourns Inc.
Series PM0603H
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 5.6 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 300 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Q @ Freq 14 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 4.35GHz
Ratings -
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)