Bourns Inc. SMAJ220A
Part No.:
SMAJ220A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AnpuSMAJ220A.pdf
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC SMA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
220V
Voltage - Breakdown (Min):
246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
356V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.1A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ220A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ220A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ220A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ220A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ220A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ220A pin diagram, SMAJ220A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ220A SMAJ220A-Q
Part Number SMAJ220A SMAJ220A-Q
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series SMAJ SMAJ-Q
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 220V 220V
Voltage - Breakdown (Min) 246V 246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 356V 356V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.1A 1.1A
Power - Peak Pulse 400W 400W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)