Bourns Inc. SMAJ60CA-Q
Part No.:
SMAJ60CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AnpuSMAJ60CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMAJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
400W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ60CA-Q on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ60CA-Q is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ60CA-Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ60CA-Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ60CA-Q.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ60CA-Q pin diagram, SMAJ60CA-Q datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ60CA SMAJ60CA-Q
Part Number SMAJ60CA SMAJ60CA-Q
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series SMAJ SMAJ-Q
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A 4.1A
Power - Peak Pulse 400W 400W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)