Bourns Inc. SMLJ12A-Q
Part No.:
SMLJ12A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSMLJ12A-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMLJ-Q
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
150.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMLJ12A-Q on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMLJ12A-Q is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMLJ12A-Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMLJ12A-Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMLJ12A-Q.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMLJ12A-Q pin diagram, SMLJ12A-Q datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMLJ12A SMLJ12A-Q
Part Number SMLJ12A SMLJ12A-Q
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMLJ SMLJ-Q
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 150.6A 150.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)