Bourns Inc. SMLJ15A-Q
Part No.:
SMLJ15A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AnpuSMLJ15A-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMLJ-Q
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
123A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
1. How to order SMLJ15A-Q on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMLJ15A-Q is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMLJ15A-Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMLJ15A-Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMLJ15A-Q.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMLJ15A-Q pin diagram, SMLJ15A-Q datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMLJ15A SMLJ15A-Q
Part Number SMLJ15A SMLJ15A-Q
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMLJ SMLJ-Q
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 123A 123A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)