Cal-Chip Electronics, Inc. CHV0603N2500R8BCT
Part No.:
CHV0603N2500R8BCT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCHV0603N2500R8BCT.pdf
Description:
HVCAP0603 COG 0.8PF .1PF 250V
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
CHV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.8 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV0603N2500R8BCT on Anpu?
3. Are the CHV0603N2500R8BCT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV0603N2500R8BCT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHV0603N2500R8BCT
Part Number CHV0603N2500R8BCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.8 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)