Cal-Chip Electronics, Inc. CHV0603N250101KXT
Part No.:
CHV0603N250101KXT
Description:
HVCAP0603 X7R 100PF 10% 250V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV0603N250101KXT on Anpu?
3. Are the CHV0603N250101KXT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV0603N250101KXT?
Image CHV0603N250101KXT
Part Number CHV0603N250101KXT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 100 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)