Cal-Chip Electronics, Inc. CHV0603N250240GCT
Part No.:
CHV0603N250240GCT
Datasheet:
AnpuCHV0603N250240GCT.pdf
Description:
HVCAP0603 COG 24PF 2% 250V
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
24 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
General Purpose
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV0603N250240GCT on Anpu?
3. Are the CHV0603N250240GCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV0603N250240GCT?
Image CHV0603N250240GCT
Part Number CHV0603N250240GCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 24 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features General Purpose
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)