Cal-Chip Electronics, Inc. CHV0603N2502R0CCT
Part No.:
CHV0603N2502R0CCT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCHV0603N2502R0CCT.pdf
Description:
HVCAP0603 COG 2PF .25PF 250V
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
CHV
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
2 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV0603N2502R0CCT on Anpu?
3. Are the CHV0603N2502R0CCT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV0603N2502R0CCT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHV0603N2502R0CCT CHV0603N2502R0CCT
Part Number CHV0603N2502R0CCT CHV0603N2502R0CCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV CHV
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 2 pF 2 pF
Tolerance ±0.25pF ±0.25pF
Voltage - Rated 250V 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm)