Cal-Chip Electronics, Inc. CHV0603N2502R4BCT
Part No.:
CHV0603N2502R4BCT
Datasheet:
AnpuCHV0603N2502R4BCT.pdf
Description:
HVCAP0603 COG 2.4PF .1PF 250V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
2.4 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV0603N2502R4BCT on Anpu?
3. Are the CHV0603N2502R4BCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV0603N2502R4BCT?
Image CHV0603N2502R4BCT
Part Number CHV0603N2502R4BCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.4 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)