Cal-Chip Electronics, Inc. CHV0805N500331JCT
Part No.:
CHV0805N500331JCT
Datasheet:
AnpuCHV0805N500331JCT.pdf
Description:
HVCAP0805 COG 330PF 5% 500V
Capacitance:
330 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV0805N500331JCT on Anpu?
3. Are the CHV0805N500331JCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV0805N500331JCT?
Image CHV0805N500331JCT
Part Number CHV0805N500331JCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 330 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)