Cal-Chip Electronics, Inc. CHV0805N500560JCT
Part No.:
CHV0805N500560JCT
Datasheet:
AnpuCHV0805N500560JCT.pdf
Description:
HVCAP0805 COG 56PF 5% 500V
Capacitance:
56 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV0805N500560JCT on Anpu?
3. Are the CHV0805N500560JCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV0805N500560JCT?
Image CHV0805N500560JCT CHV0805N500560JCT
Part Number CHV0805N500560JCT CHV0805N500560JCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV CHV
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 56 pF 56 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 500V 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm) 0.057" (1.45mm)