Cal-Chip Electronics, Inc. CHV1206N1K0470JCT
Part No.:
CHV1206N1K0470JCT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCHV1206N1K0470JCT.pdf
Description:
HVCAP1206 COG 47PF 5% 1KV
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
CHV
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV1206N1K0470JCT on Anpu?
3. Are the CHV1206N1K0470JCT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV1206N1K0470JCT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHV1206N1K0470JCT CHV1206N1K0470JCT
Part Number CHV1206N1K0470JCT CHV1206N1K0470JCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV CHV
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 47 pF 47 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm) 0.071" (1.80mm)