Cal-Chip Electronics, Inc. CHV1206N250270JCT
Part No.:
CHV1206N250270JCT
Datasheet:
AnpuCHV1206N250270JCT.pdf
Description:
HVCAP1206 COG 27PF 5% 250V
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
27 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV1206N250270JCT on Anpu?
3. Are the CHV1206N250270JCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV1206N250270JCT?
Image CHV1206N250270JCT CHV1206N250270JCT
Part Number CHV1206N250270JCT CHV1206N250270JCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV CHV
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 27 pF 27 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 250V 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - High Voltage
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm) 0.071" (1.80mm)