Cal-Chip Electronics, Inc. CHV1206N500100FCT
Part No.:
CHV1206N500100FCT
Datasheet:
AnpuCHV1206N500100FCT.pdf
Description:
HVCAP1206 COG 10PF 1% 500V
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV1206N500100FCT on Anpu?
3. Are the CHV1206N500100FCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV1206N500100FCT?
Image CHV1206N500100FCT CHV1206N500100FCT
Part Number CHV1206N500100FCT CHV1206N500100FCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV CHV
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active
Capacitance 10 pF 10 pF
Tolerance ±1% ±1%
Voltage - Rated 500V 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm) 0.075" (1.90mm)