Cal-Chip Electronics, Inc. CHV1206N500102FCT
Part No.:
CHV1206N500102FCT
Description:
HVCAP1206 COG 1000PF 1% 500V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV1206N500102FCT on Anpu?
3. Are the CHV1206N500102FCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV1206N500102FCT?
Image CHV1206N500102FCT
Part Number CHV1206N500102FCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)