Cal-Chip Electronics, Inc. CHV2225N1K0124KXT
Part No.:
CHV2225N1K0124KXT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCHV2225N1K0124KXT.pdf
Description:
HVCAP2225 X7R .12UF 10% 1KV
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
CHV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:
0.224" L x 0.250" W (5.70mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.118" (3.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CHV2225N1K0124KXT on Anpu?
3. Are the CHV2225N1K0124KXT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHV2225N1K0124KXT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHV2225N1K0124KXT CHV2225N1K0124KXT
Part Number CHV2225N1K0124KXT CHV2225N1K0124KXT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV CHV
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 0.12 µF 0.12 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage
Ratings - -
Applications General Purpose SMPS Filtering
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 2225 (5763 Metric) 2225 (5763 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.250" W (5.70mm x 6.35mm) 0.224" L x 0.250" W (5.70mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm)