Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04CG1R3B50NT
Part No.:
GMC04CG1R3B50NT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuGMC04CG1R3B50NT.pdf
Description:
CAP0402 COG 1.3PF .1PF 50V
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
GMC
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
1.3 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC04CG1R3B50NT on Anpu?
3. Are the GMC04CG1R3B50NT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC04CG1R3B50NT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GMC04CG1R3B50NT GMC04CG1R3B50NT
Part Number GMC04CG1R3B50NT GMC04CG1R3B50NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 1.3 pF 1.3 pF
Tolerance ±0.1pF ±0.1pF
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)