Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04CG1R8B16NT
Part No.:
GMC04CG1R8B16NT
Datasheet:
AnpuGMC04CG1R8B16NT.pdf
Description:
CAP CER 1.8PF 16V C0G/NP0 0402
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
1.8 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC04CG1R8B16NT on Anpu?
3. Are the GMC04CG1R8B16NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC04CG1R8B16NT?
Image GMC04CG1R8B16NT
Part Number GMC04CG1R8B16NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1.8 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)