Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04CG2R7C100NT
Part No.:
GMC04CG2R7C100NT
Datasheet:
AnpuGMC04CG2R7C100NT.pdf
Description:
CAP0402 COG 2.7PF .25PF 100V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
2.7 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC04CG2R7C100NT on Anpu?
3. Are the GMC04CG2R7C100NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC04CG2R7C100NT?
Image GMC04CG2R7C100NT
Part Number GMC04CG2R7C100NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.7 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)