Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04CG5R0B50NT
Part No.:
GMC04CG5R0B50NT
Datasheet:
AnpuGMC04CG5R0B50NT.pdf
Description:
CAP0402 COG 5PF .1PF 50V
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
5 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC04CG5R0B50NT on Anpu?
3. Are the GMC04CG5R0B50NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC04CG5R0B50NT?
Image GMC04CG5R0B50NT GMC04CG5R0B50NT
Part Number GMC04CG5R0B50NT GMC04CG5R0B50NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 5 pF 5 pF
Tolerance ±0.1pF ±0.1pF
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)