Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04CG5R1D100NT
Part No.:
GMC04CG5R1D100NT
Datasheet:
AnpuGMC04CG5R1D100NT.pdf
Description:
CAP CER 5.1PF 100V C0G/NP0 0402
Capacitance:
5.1 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC04CG5R1D100NT on Anpu?
3. Are the GMC04CG5R1D100NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC04CG5R1D100NT?
Image GMC04CG5R1D100NT
Part Number GMC04CG5R1D100NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 5.1 pF
Tolerance ±0.5pF
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)