Cal-Chip Electronics, Inc. GMC04X7R333K16NT
Part No.:
GMC04X7R333K16NT
Datasheet:
AnpuGMC04X7R333K16NT.pdf
Description:
CAP0402 X7R .033UF 10% 16V
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC04X7R333K16NT on Anpu?
3. Are the GMC04X7R333K16NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC04X7R333K16NT?
Image GMC04X7R333K16NT GMC04X7R333K16NT
Part Number GMC04X7R333K16NT GMC04X7R333K16NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 0.033 µF 0.033 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 16V 16V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) 0.024" (0.60mm)