Cal-Chip Electronics, Inc. GMC10CG5R1B100NT
Part No.:
GMC10CG5R1B100NT
Datasheet:
AnpuGMC10CG5R1B100NT.pdf
Description:
CAP0603 COG 5.1PF .1PF 100V
Capacitance:
5.1 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC10CG5R1B100NT on Anpu?
3. Are the GMC10CG5R1B100NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC10CG5R1B100NT?
Image GMC10CG5R1B100NT GMC10CG5R1B100NT
Part Number GMC10CG5R1B100NT GMC10CG5R1B100NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 5.1 pF 5.1 pF
Tolerance ±0.1pF ±0.1pF
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)