Cal-Chip Electronics, Inc. GMC10CG7R0B50NT
Part No.:
GMC10CG7R0B50NT
Datasheet:
AnpuGMC10CG7R0B50NT.pdf
Description:
CAP CER 7PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance:
7 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC10CG7R0B50NT on Anpu?
3. Are the GMC10CG7R0B50NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC10CG7R0B50NT?
Image GMC10CG7R0B50NT GMC10CG7R0B50NT
Part Number GMC10CG7R0B50NT GMC10CG7R0B50NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 7 pF 7 pF
Tolerance ±0.1pF ±0.1pF
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)