Cal-Chip Electronics, Inc. GMC10X7R183J25NT
Part No.:
GMC10X7R183J25NT
Datasheet:
AnpuGMC10X7R183J25NT.pdf
Description:
CAP0603 X7R .018UF 5% 25V
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC10X7R183J25NT on Anpu?
3. Are the GMC10X7R183J25NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC10X7R183J25NT?
Image GMC10X7R183J25NT GMC10X7R183J25NT
Part Number GMC10X7R183J25NT GMC10X7R183J25NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 0.018 µF 0.018 µF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 25V 25V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) 0.039" (1.00mm)