Cal-Chip Electronics, Inc. GMC10X7R222J16NT
Part No.:
GMC10X7R222J16NT
Datasheet:
AnpuGMC10X7R222J16NT.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 16V X7R 0603
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC10X7R222J16NT on Anpu?
3. Are the GMC10X7R222J16NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC10X7R222J16NT?
Image GMC10X7R222J16NT
Part Number GMC10X7R222J16NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)