Cal-Chip Electronics, Inc. GMC10X7R472J100NT
Part No.:
GMC10X7R472J100NT
Datasheet:
AnpuGMC10X7R472J100NT.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC10X7R472J100NT on Anpu?
3. Are the GMC10X7R472J100NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC10X7R472J100NT?
Image GMC10X7R472J100NT GMC10X7R472J100NT
Part Number GMC10X7R472J100NT GMC10X7R472J100NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 4700 pF 4700 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) 0.039" (1.00mm)