Cal-Chip Electronics, Inc. GMC21CG120J100NT
Part No.:
GMC21CG120J100NT
Datasheet:
AnpuGMC21CG120J100NT.pdf
Description:
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0805
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
12 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC21CG120J100NT on Anpu?
3. Are the GMC21CG120J100NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC21CG120J100NT?
Image GMC21CG120J100NT GMC21CG120J100NTD GMC21CG120J100NT GMC21CG120J100NTD
Part Number GMC21CG120J100NT GMC21CG120J100NTD GMC21CG120J100NT GMC21CG120J100NTD
Series GMC GMC GMC GMC
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Capacitance 12 pF 12 pF 12 pF 12 pF
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Voltage - Rated 100V 100V 100V 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - -
Ratings - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Failure Rate - - - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - - - -
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm) 0.028" (0.70mm) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm)