Cal-Chip Electronics, Inc. GMC21Y5V154Z16NT
Part No.:
GMC21Y5V154Z16NT
Datasheet:
AnpuGMC21Y5V154Z16NT.pdf
Description:
CAP CER 0.15UF 16V Y5V 0805
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC21Y5V154Z16NT on Anpu?
3. Are the GMC21Y5V154Z16NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC21Y5V154Z16NT?
Image GMC21Y5V154Z16NT
Part Number GMC21Y5V154Z16NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.15 µF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient Y5V (F)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)