Cal-Chip Electronics, Inc. GMC31CG472G50NT
Part No.:
GMC31CG472G50NT
Datasheet:
AnpuGMC31CG472G50NT.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 1206
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC31CG472G50NT on Anpu?
3. Are the GMC31CG472G50NT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC31CG472G50NT?
Image GMC31CG472G50NT GMC31CG472G50NT
Part Number GMC31CG472G50NT GMC31CG472G50NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active
Capacitance 4700 pF 4700 pF
Tolerance ±2% ±2%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) 0.037" (0.95mm)