Cal-Chip Electronics, Inc. GMC31X5R107M6R3NT
Part No.:
GMC31X5R107M6R3NT
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuGMC31X5R107M6R3NT.pdf
Description:
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
GMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMC31X5R107M6R3NT on Anpu?
3. Are the GMC31X5R107M6R3NT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC31X5R107M6R3NT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GMC31X5R107M6R3NT GMC31X5R107M6R3NT
Part Number GMC31X5R107M6R3NT GMC31X5R107M6R3NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC GMC
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 100 µF 100 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 6.3V 6.3V
Temperature Coefficient X5R X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)