Diodes Incorporated AP1084K18L-13
Part No.:
AP1084K18L-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AnpuAP1084K18L-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-2
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 5A
Current - Output:
5A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263
1. How to order AP1084K18L-13 on Anpu?
3. Are the AP1084K18L-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP1084K18L-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AP1084K18L-13.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AP1084K18L-13
Part Number AP1084K18L-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 5A
Current - Output 5A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)