Diodes Incorporated AP1117K15L-13
Part No.:
AP1117K15L-13
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AnpuAP1117K15L-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1A TO263-2
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (180Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263
1. How to order AP1117K15L-13 on Anpu?
3. Are the AP1117K15L-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP1117K15L-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AP1117K15L-13.
Image AP1117K15L-13
Part Number AP1117K15L-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 60dB (180Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)