Diodes Incorporated AP2112R5-1.8TRG1
Part No.:
AP2112R5-1.8TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuAP2112R5-1.8TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 600MA SOT89-5
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 600mA
Current - Output:
600mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65sB (100Hz ~ 1KHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89-5
1. How to order AP2112R5-1.8TRG1 on Anpu?
3. Are the AP2112R5-1.8TRG1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP2112R5-1.8TRG1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AP2112R5-3.3TRG1 AP2112R5A-3.3TRG1 AP2112R5-2.5TRG1 AP2112R5-1.8TRG1 AP2112R5-1.2TRG1
Part Number AP2112R5-3.3TRG1 AP2112R5A-3.3TRG1 AP2112R5-2.5TRG1 AP2112R5-1.8TRG1 AP2112R5-1.2TRG1
Series - - - - -
Package/Case SOT-89-5/6 SOT-89-5/6 SOT-89-5/6 SOT-89-5/6 SOT-89-5/6
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 2.5V 1.8V 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 600mA 0.4V @ 600mA 0.4V @ 600mA 0.7V @ 600mA 1.3V @ 600mA
Current - Output 600mA 600mA 600mA 600mA 600mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA 80 µA 80 µA 80 µA 80 µA
PSRR 65sB (100Hz ~ 1KHz) 65sB (100Hz ~ 1KHz) 65sB (100Hz ~ 1KHz) 65sB (100Hz ~ 1KHz) 65sB (100Hz ~ 1KHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C