Diodes Incorporated AP2112R5A-1.8TRG1
Part No.:
AP2112R5A-1.8TRG1
Datasheet:
AnpuAP2112R5A-1.8TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 600MA SOT89-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 600mA
Current - Output:
600mA
PSRR:
65sB (100Hz ~ 1KHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
SOT-89-5
1. How to order AP2112R5A-1.8TRG1 on Anpu?
3. Are the AP2112R5A-1.8TRG1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP2112R5A-1.8TRG1?
Image AP2112R5A-3.3TRG1 AP2112R5A-1.2TRG1 AP2112R5A-1.8TRG1 AP2112R5A-2.5TRG1 AP2112R5A-2.6TRG1
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 1.2V 1.8V 2.5V 2.6V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 600mA 1.3V @ 600mA 0.7V @ 600mA 0.4V @ 600mA 0.4V @ 600mA
Current - Output 600mA 600mA 600mA 600mA 600mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA 80 µA 80 µA 80 µA 80 µA
PSRR 65sB (100Hz ~ 1KHz) 65sB (100Hz ~ 1KHz) 65sB (100Hz ~ 1KHz) 65sB (100Hz ~ 1KHz) 65sB (100Hz ~ 1KHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C