Diodes Incorporated AP2115R5-3.3TRG1
Part No.:
AP2115R5-3.3TRG1
Datasheet:
AnpuAP2115R5-3.3TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.75V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
SOT-89-5
1. How to order AP2115R5-3.3TRG1 on Anpu?
3. Are the AP2115R5-3.3TRG1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP2115R5-3.3TRG1?
Image AP2115R5A-3.3TRG1 AP2115R5-3.3TRG1 AP2115R5A-2.5TRG1 AP2115R5-1.2TRG1 AP2115R5-1.8TRG1
Part Number AP2115R5A-3.3TRG1 AP2115R5-3.3TRG1 AP2115R5A-2.5TRG1 AP2115R5-1.2TRG1 AP2115R5-1.8TRG1
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 2.5V 1.2V 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 1A 0.75V @ 1A 0.75V @ 1A 1.3V @ 1A 0.75V @ 1A
Current - Output 1A 1A 1A 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 90 µA 90 µA 80 µA 75 µA 75 µA
PSRR 65dB (100Hz ~ 1kHz) 65dB (100Hz ~ 1kHz) 65dB (100Hz ~ 1kHz) 68dB (100Hz ~ 1kHz) 68dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C