Diodes Incorporated AS78L15RTR-G1
Part No.:
AS78L15RTR-G1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuAS78L15RTR-G1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 15V 100MA SOT89
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.8V @ 100mA (Typ)
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
39dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89-3
1. How to order AS78L15RTR-G1 on Anpu?
3. Are the AS78L15RTR-G1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AS78L15RTR-G1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AS78L15RTR-G1.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AS78L15RTR-G1 AS78L15RTR-E1
Part Number AS78L15RTR-G1 AS78L15RTR-E1
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-243AA TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V 15V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.8V @ 100mA (Typ) 1.8V @ 100mA (Typ)
Current - Output 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 6 mA 6 mA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 39dB (120Hz) 39dB (120Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Temperature, Short Circuit Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C