Diodes Incorporated DM8W26AQ-13
Part No.:
DM8W26AQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-218AB
Datasheet:
AnpuDM8W26AQ-13.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO218
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
DO-218AB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
157A
Power - Peak Pulse:
6600W (6.6kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-218
1. How to order DM8W26AQ-13 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that DM8W26AQ-13 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the DM8W26AQ-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DM8W26AQ-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DM8W26AQ-13.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DM8W26AQ-13
Part Number DM8W26AQ-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Package/Case DO-218AB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 157A
Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)