Diodes Incorporated SMA6J40CAQ-13
Part No.:
SMA6J40CAQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AnpuSMA6J40CAQ-13.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMA
1. How to order SMA6J40CAQ-13 on Anpu?
3. Are the SMA6J40CAQ-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6J40CAQ-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6J40CAQ-13.
Image SMA6J40CAQ-13
Part Number SMA6J40CAQ-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Package/Case DO-214AC, SMA
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A
Power - Peak Pulse 600W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)